Serbest Çalışanların Geleceğin İş Gücü Olacağının 4 Habercisi

1 — Paylaşım ekonomisi ve “cognitive debundling”

Paylaşım ekonomisinin sebepleri, günümüzdeki durumu ve geleceği ile ilgili ayrıca sayfalarca yazılabilir. İnsan dediğimiz homo sapiens sapiens hayvan türünün tüm gezegeni kendi malıymış gibi kullanmaya başlamasıyla gittikçe azalan doğal kaynaklar, artan nufüs, verimsiz topraklar ve yaratılan “yan ürün (çöp)” sebebiyle hiç olmadığımız kadar kaynak kullanımızı düşünmemiz gereken bir çağda yaşıyoruz. Herkesin bir araba alması yerine toplu taşıma kullanması ya da boş duran arabalarını kiralaması dünya adına çok daha verimli (voltlines ve arabali.com’a teşekkürler)..

2 — Yapay Zeka ile Yalnızca 2 Tip Çalışan

Yukarıda özetlediğim iş tanımı sepetinin ayrışması sayesinde geride bıraktığınız işlerin yakın gelecekte büyük bir kısmı akıllı robotlar tarafından üstlenilecek. “Asansör görevlisi” iş tanımının tamamen yok olup basit bir arayüz ile kendi kendine giden asansörlerin dünyaya yayıldığı gibi veri giriş elemanı, departman asistanı, sözleşme avukatı, ön muhasebeci gibi pozisyonlar yerini yapay zekaya bırakırken iş gücünde yüksek katma değerli hizmet üreten serbest çalışanlar ve yapay zekalı botlar aynı anda yaşıyor olacak.

3 — Girişimciliğin Yükselişi ve Hızlı Müşteriler

Son 10 yıl içinde büyük firmalar teknoloji üretme ve mevcut teknoloji ile yeni iş modeli geliştirme konusunda hantal kalmaları sebebiyle yeni, küçük ve hızlı şirketler ekonomiye yön vermeye başladı. Ufak ufak başlayan bu dalga teknolojinin de demokratikleşmesi sayesinde şehirleri ve hatta ülkeleri dönüştürmeye başladı. Sonuç olarak ülkemizde bile birçok yarışma, hızlandırma programı, yatırımcı ağları, fonlar ve kurumiçi girişimcilik uygulamaları mevcut.

4 — Teknolojik Gelişmeler

Çeşitli trendlerle birlikte serbest çalışmayı mümkün kılan en önemli şeylerden biri tabi ki teknoloji. Öncelikle zamansal ve mekansal bağımsızlıktan bahsetmek istiyorum. Başta elektrik, internet ve mobilite olmak üzere sonrasında pratik işbirliği uygulamaları (g suite, slack, trello, vb.) online görüşme seçenekleri (hangouts, appear.in, sevmesem de skype, vb.) takvim paylaşımları ve otomatik asistanlar kişilerin her nerede olursa olsun takım arkadaşlarıyla çalışmalarına olanak sağlıyor. Fakat buraya kadar anlattıklarım aynı firma için çalışanların da uzaktan çalışmalarına fayda sağlayan uygulamalar, yalnızca serbest çalışanların değil.

Yeni Pazarlar

Serbest çalışmanın katlanarak artmasına yarayacak esas etken ise özellikle “birey firmaların” hayatını kolaylaştıracak, serbest çalışanların düzenine katkı sağlayacak ve hatta yeni pazarlara açılmalarını sağlayacak dijital hizmetler. Özellikle paylaşım ekonomisinin büyümesiyle canlanan hizmet pazaryerleri müşteriler ve hizmet veren serbest çalışanların birbirini bulmaları için çok verimli bir zemin sunuyor. E-ticaret özelinde n11, hepsiburada (pazaryeri), sahibinden; hizmet dikeyinde armut, mutlubiev, evdekibakicim, webnak, icerikbulutu; ve diğer genel hizmetlerde bionluk, expertera ve pariyer gibi platformlar sayesinde birçok serbest çalışan ticaret yapıyor ya da hizmet vereceği firmayı / bireyi bu platformlar aracılığı ile bulabiliyorlar.

Verimlilik Araçları

Serbest çalışanların yeni pazarlara erişimi dışında faydalandığı teknolojik çözümlere baktığımızda ise rimuut gibi faturalama ve sözleşme çözümlerinden, paraşüt gibi ön muhasebe uygulamalarından ya da iyzico gibi ödeme çözümleri çözümlerinden bahsedebiliriz. Tüm bu hizmetler bugünün “B2B” sektörüne ait gibi gözükse de aslında ticarileşen bireyler sayesinde sektörleri yakın zamanda daha da büyüyecek.

Son Söz

Tüm bu gelişmeler bizi nasıl bir geleceğin beklediğini az çok anlatıyor. Bize düşen ise bu gelecek için hazırlık yapmak ve birlikte tasarlamak. Piyasa baktığımda hala güvenilir ve standartlaşmış bir şirket kurma süreci / danışmanlığı göremiyorum, muhasebeci nasıl seçeceğimi bilemiyorum, hangi avukata güveneceğimi kestiremiyorum… Serbest iş gücünün domine ettiği bir dünyada müşteri bulma ve verimlilik araçları haricinde serbest çalışan ekosisteminin problemlerine özel sosyal ağlara ve işbirliği platformlarına bolca ihtiyacımız var, bu da yeni girişim fikri arayanlara bir bonus olsun :)

Experienced product leader with a strategic focus on designing, building and managing online marketplaces.

Experienced product leader with a strategic focus on designing, building and managing online marketplaces.